Elite Dance Team

The Elite Dance Team is a competitive dance team for Golden Slippers Dance Academy.

Director:  Page Albert

Auditions:

Saturday, September 17, 2016

12pm:  Ages: 6-9 

1pm:  Ages 10-12

2pm:  Ages 13 and UP

Requirements:  Must have had at least 3 years prior dance training.  Please bring ballet or lyrical shoes and jazz shoes.  Hair must be up and you must wear a leotard.

If you have any questions or are interested, please email us at EliteDanceTeam @gmail.com.

 

2016 AWARDS

Dance Makers Inc Regionals in Richmond, VA
Robert’s National Teen Scholarship:  Logan Salway
Mr. Teen High Score:  Rowan Reyna (Alright)
Jr. Line Judges Choice:  Beach Bummin’
Jr. Line Best of Category:  Leg Diamond
Preteen Duo/Trio Best of Category:  Bach Concerto No. 2 in E
Teen Production Judges Choice:  Austin Powers
Sr. Line Judges Choice:  Hard House

On Point Dance Competition-Regionals in Va. Beach
Top Adult Large Group (1st Position):  1st place-Bathing Beauties
Top Petite Duo/Trio (2nd Position);  1st place-Pin Up Girls
Top Junior Duo/Trio (2nd Position):  2nd place-Better When I’m Dancing
Top Petite Small Group (2nd Position):  2nd place-I See a Princess
Top Junior Large Group (2nd Position):  1st place-Beach Bummin’, 2nd place-Leg Diamond
12 & Under Ballet/Lyrical Dynamic Award (2nd Position):  3rd place-I See a Princess
12 & Under Jazz Dynamic Award (2nd Position):  2nd place-Beach Bummin’
12 & Under Open Dynamic Award (2nd Position): 2nd place-Leg Diamond
13 & Over Most Entertaining Award:  Let’s Go to the Movies
Mr. Teen On Point:  Rowan Reyna

World Class Talent Experience Regionals in Portsmouth, VA
World Petite Duo/Trio-3rd place-Pin Up Girls
World Junior Large Group: 4th place-Beach Bummin’

Star Talent-Regionals in Portsmouth, VA
12 & Up Overall High Score:  Let’s Go to the Movies
Studio of the Day (Saturday):  Elite Dance Team
Petite Extreme Solo:  3rd place-Logan Salway (Runaway Baby)
Petite Excel Duo/Trio:  2nd place-Pin Up Girls
Junior Elite Duo/Trio:  3rd place-Bach Concerto No. 2 in E
Petite Excel Small Group:  3rd place-I See a Princess
Junior Extreme Small Group:  3rd place-Thieves in the Night
Junior Elite Small Group:  1st place-If I Could
Petite Extreme Large Group:  1st place- Beach Bummin’, 2nd place-Legs Diamond
12 & Under Production:  Let’s Go to the Movies
Teen Elite Small Group:  1st place-Rebirth of Slick
Adult Excel Large Group:  1st place-Bathing Beauties
Senior Elite Solo:  1st place-Kyleigh Albert

 

2015 AWARDS

DANCE AMERICA/DANCE OLYMPUS (2015): 
Spirit Award
Primary/Junior 2nd Place Runner Up Large Group:  Elvis
Primary/Junior 1st Place Runner Up Large Group:  What is Love
Primary/Junior Overall High Score Large Group:  Cat in the Hat
Primary/Junior Best Costume: Cat in the Hat
Best Choreography:  What it  Love?
Intermediate/Senior/Adult High Score Female Solo: To Where You Are-Kyleigh Albert
Intermediate/Senior/Adult 2nd Runner Up Small Group:  If I Lose Myself
Intermediate/Senior/Adult 1st Runner Up Large Group: They Say
Intermediate/Senior/Adult High Score Large Group:  This is How We Do It
Intermediate/Senior/Adult High Score Production:  Bring on the Men
Intermediate/Senior/Adult Best Presentation: This is How We Do It
Best Technical Execution:  To Where You Are-Kyleigh Albert
Primary/Junior Overall High Score Group:  Cat in the Hat

CELEBRATION TALENT COMPETITION (2015):
12 & UNDER AWARDS
CATEGORY WINNERS:
Junior Shining Star Solo-Contemporary:  The Moment I Said It-Mira Gaede
Junior Shining Star Small Group:  Going Steady
High Score Awards
Petite Rising Star Duo/Trio-1st Place Overall-Disgarded Men
Petite Rising Star Large Group-1st Place Overall-Selfie
Junior Rising Star Solo-1st Place Overall-No Strings Attached-Mikey Fisher
Junior Rising Star Duo/Trio-1st Place Overall-Don’t Speak
Junior Rising Star Large Group-1st Place Overall-Cat in the Hat
12 & Under Superstar Award-High Score-Don’t Speak
Junior Shining Star Solo-2nd Place Overall-The Moment I Said It-Mira Gaede
Junior Shining Star Small Group:  7th Place Overall-Going Steady
Costume Award:  Cat in the Hat
Performance Awards:  What is Love
Showstopper Awards:  Don’t Speak, Elvis
Judge’s Choice Awards:  Going Steady, No Strings Attached, Selfie
Outstanding Junior Dancer:  The Moment I Said It –Mira Gaede

13 & OVER AWARDS
CATEGORY WINNERS:
Teen Shining Star Duo/Trio-Contemporary: Broken
Teen Shining Star Small Group-Jazz:  Delirious
Teen Shining Star Large Group:  Bring on the Men
Senior Shining Star Solo-Contemporary:  Because of You-Kyleigh Albert
Senior Shining Star Solo-Lyrical: To Where You Are-Kyleigh Albert
High Score Awards
Teen Rising Star Large Group:  Game On
Teen Rising Star Line:  Wild Wild West
Teen Shining Star Solo 2nd Place Overall: You’re No Good for Me-Suzanne Farrell
Teen Shining Star Solo 8th Place Overall: That’s Life-Jessica Hazelwood
Teen Shining Star Solo 9th Place Overall:  Last Love Song-Elizabeth Hazelwood
Teen Shining Star Solo 10h Place Overall: Pop, Drop and Roll-Madison Riggs
Teen Shining Star Small Group 4th Place Overall:  Four Pals and Their Princess
Teen Shining Star Large Group 2nd Place Overall:  They Say
Senior Shining Star Solo 1st Place Overall:  To Where You Are-Kyleigh Albert
Performance Award:  Four Pals and Their Princess
Showstopper Award:  Bring on the Men
Judge’s Choice Awards: They Say, Uptown Funk
Dancer of the Year Finalist:  You’re No Good For Me-Suzanne Farrell
Outstanding Senior Dancer:  To Where You Are-Kyleigh Albert
“Life of the Party” Studio Award (Spirit):  Elite Dance Team

2014 AWARDS

CELEBRATION TALENT:

Junior Solo Shining Star Jazz Solo Category Winner:  Dance Apocalyptic: Suzanne Farrell

Petitie Rising Star Duo/Trio 1st Place Overall:  Whatever Lola Wants:  Logan Salway, Mikey Fisher

Junior Rising Star Duo/Trio 1st Place Overall:  I Hate Boys:  Amanda Cedeno, Mira Gaede, Autumn Albert

Junior Rising Star Small Group 1st Place Overall:  At the Hop

Junior Rising Star Large Group 1st Place Overall:  Just Got Paid

Junior Rising Star Line 1st Place Overall:  Disco

Junior Solo Shining Star 5th Place Overall:  Dance Apocalyptic:  Suzanne Farrell

Junior Duo/Trio Shining Star 2nd Place Overall:  My Refection:  Jessica Hazelwood, Emily Council

Teen Shining Star Contemporary Solo Category Winner:  Eyesore: Madison Riggs

Teen Shining Star Jazz Solo Category Winner:  Madison Riggs

Teen Shining Star Muscial Theatre Duo/Trio Category Winner:  Divas:  Suzanne Farrell, Madison Riggs, Kyleigh Albert

Senior Shining Star Contemporary Solo Category:  Explosions:  Kyleigh Albert

Senior Shining Star Lyrical Solo Category:  Fly:  Kyleigh Albert

Teen Shining Star 1st Place Solos Overall:  Eyesore:  Madison Riggs

Teen Shining Star 4th Place Solos Overall:  Hint of Spring:  Elzabeth Hazelwood

Teen Shining Star Duo/Trios 3rd Place Overall:  Elizabeth Hazelwood, Lauren Fisher, Angela Blanch

Teen Shining Star Large Group 1st Place Overall:  Sacrifice

Teen Shining Star Large Group 2nd Place Overall:  If I Lose Myself

Senior Shining Star Solo 1st Place Overall: Fly:  Kyleigh Albert

Senior Shining Star Solo 3rd Place Overall: Lightweight:  Mya Brewer

Senior Shining Star Duo/Trio 2nd Place Overall:  All of Me:  Kyleigh Albert, Tatyana Grant

12 and Under Special Awards:  

Dancer of the Year Finalists:  Gone Too Soon:  Suzanne Farrell

Costume Award:  Disco

Showstopper Award: Whatever Lola Wants:  Logan Salway, Mikey Fisher

 13 and Over Special Awards:

Dancer of the Year Finalists:  Fly:  Kyleigh Albert,; Eyesore:  Madison Riggs; Hint of Spring:  Elizabeth Hazelwood

Outstanding Senior Dancer: Lightweight:  Mya Brewer

Costume Awards:  If I Lose Myself

Performance Awards:  Bottom of the River, Flawless, Divas

Showstoppers Awards:  Roaring 20's, Sacrifice

Judge's Choice Awards:  Sacrifice, Wonderland

Dream Routine:  Meant:  Brittany O'Hara

Superstar Awards:

Rising Star:  Whatever Lola Wants:  Logan Salway, Mikey Fisher

Shining Star:  Fly: Kyleigh Albert

National Dance Week Dance Power Award:  Elite Dance Team

LEGACY REGIONALS (WOODBRIDGE, VA):

Competitive Mini Duo/Trio 4th Place Overall:  Whatever Lola Wants:  Logan Salway, Mikey Fisher

Intermediate Petite Duo/Trio 3rd Place Overall:  I Hate Boys:  Amanda Cedeno, Mira Gaede, Autumn Albert

Intermediate Petite Small Group 3rd Place Overall:  At the Hop

intermediate Petite Large Group 2nd Place Overall:  Just Got Paid

Intermediate Peite Production 1st Place Overall:  Disco

Intermediate Junior Duo/Trio 4th Place Overall:  Power:  Madison O'Hara, Letaja Wardlaw

Intermediate Open Large Group 1st Place Overall: Oldies But Goodies

 

2013 AWARDS

IDC-Portsmouth, VA 

Jet Set:  Small Group Junior Challenge Champion-2nd Runner Up

Mirror Mirror:  Large Group Junior Challenge

Eyes Open:  Suzanne Farrell, Junior Solo Female Challenge Champion-4th Runner Up

Mirror Mirror:  Junior Ultimate Challenge Champion-2nd Runner Up and Best Choreography

Newsies:  Teen/Senior Entertainment Showdown Participant

Glamazon:  Teen Large Group Challenge Champion-1st Runner Up

Crippled Bird: Teen Large Group Challenge-2nd Runner Up

Fever:  Teen Line Group Challenge-1st Runner Up

Will You Be There: Teen Line Group Challenge-2nd Runner Up

Love Boat:  Teen Production Challenge Champion-2nd Runner Up

Trouble:  Senior Small Group Challenge Champion-1st Runner Up

Plane:  Senior Small Group Challenge Champion-2nd Runner Up

Summertime:  Senior Large Group Challenge Champion-2nd Runner Up

Me Against the Music:  Kyleigh Albert-Senior Solo Challenge Champion

My Immortal:  Mya Brewer-Senior Solo Challenge Champion-2nd Runner Up

 

Encore-Newport News VA

Eyes Open-Suzanne Farrell-Elite Top Junior Solo-2nd Runner Up

I Want to Go Hollywood-Madison Riggs-Elite Top Junior Solo-3rd Runner Up

Let's Be Bad: Elite Top Junior Duo/Trio-4th Runner Up

Jet Set:  Top Petite Small Group-Competitive

Mirror Mirror:  Top Petite Large Group-Competitive

Glamazon:  Top Junior Large Group-Elite

Love Boat:  "in Your Face" Special Recognition of Special Performances

1 + 1:  Kyleigh Albert-Top Senior Super Solo

If My Friends Could See Me Now: Top Senior Duet/Trio-4th Place Overall and Glamour Girls-Special Recognition of Special Performances

Crippled Bird:  Top Teen Large Group-5th Overall

Will You Be There: Top Senior Super Group

Oldies But Goodies:  Special Award -"Sassy Stage Parents"

 

Starquest-Woodbridge, VA

My Immortal:  Mya Brewer-Top Select Senior Solo-11th Place Runner Up

Let's Be Bad:  Top Select Junior Duet/Trio-4th Place Runner Up and Petite/Junior Fusion Award

Crippled Bird:Top Select Teen Large Group-4th Place Runner Up

Newsies:  Top Select Teen Line-2nd Place Runner Up

Will You Be There-Top Select Teen Line-3rd Place Runner Up

Love Boat-Top Select Teen Line-4th Place Runner Up

Jet Set:  Top Classic Junior Small Group-2nd Place Runner Up

Mirror Mirror:  Top Classic Junior Large Group-2nd Place Runner Up

Crippled Bird:  Teen/Senior Group Costume

Oldies But Goodies: Adult Award

Love Boat:  Teen/Senior Production Award

Newsies:  Top Character/Musical Theatre Perfomance-KARtv Awards

Choreography Awards: Newsies,  Crippled Bird, Run Daddy Run, Mirror Mirror, Will You Be There, Plane, School Dayz, Fever

STARQUEST NATIONALS:

Virginia Beach, VA

Mirror Mirror:  1st place in the Classic Dance Off

Newsies: 6th place overall for Junior Line

Oldies but Goodies:  Adult Award, 1st place